Karoséria vozidla - Učebnica pre autoškoly

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Karoséria vozidla

Karoséria je časť vozidla, do ktorej nastupujú cestujúci, vkladá sa do nej batožina a upevňuje sa na ňu buďto nosný rám so strojovým podvozkom, alebo jednotlivé časti strojového podvozku priamo. V prípade, že sú časti strojového podvozku montované priamo na karosériu, hovorí sa o bezrámovej karosérii (samonosnej), čo je dnes bežný typ karosérii.

V súčasnosti sa vyrábajú vozidlá s celokovovou karosériou. Niektoré prvky ako sú nárazníky alebo aj blatníky sa vyrábajú s plastov. Objavujú sa už aj vozidlá s celohliníkovou karosériou, v motoršporte a pri výrobe športových vozidiel sa používajú karosérie z uhlíkových vlákien, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou a malou hmotnosťou.

Pri projektovaní a výrobe karosérie sa kladie dôraz na bezpečnosť. Nejde len o bezpečnosť osôb prepravovaných v samotnom vozidle ale napr. aj o bezpečnosť chodcov. Samozrejme, že ďalšími požiadavkami sú pohodlie cestujúcich, tepelné a zvukové odizolovanie, ochrana pred vonkajšími vplyvmi.


Podľa konštrukcie sa karosérie delia na:
- podvozkové - podvozok vozidla musí mať nosný rám, na ktorom je karoséria uložená
- polonosné - prenášajú časť zaťaženia, sú pevnejšie
- samonosné - prenášajú celé zaťaženie. Ďalej sa rozdeľujú na:
rámové - so vstavaným rámom, ktorý je ich súčasťou
škrupinové - sú tvorené priestorovou vystuženou konštrukciou, môžu prípadne obsahovať snímateľné panely

Všetky práva vyhradené. © 2012 - 2020 Ivan Mataj. Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
Vytvorené programom WebSite X5.

Fotografie označené "zdroj: shutterstock.com" sú použité na základe licencie od Shutterstock.com. Sú chránené autorským zákonom.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky