Pedále - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Pedále
Pomocou pedálov ovládame pohyb vozidla. Preto ich môžeme zaradiť k základným ovládačom vozidla. Pokiaľ je vozidlo vybavené mechanickou prevodovkou s ručným radením prevodových stupňov, tak na jeho podlahe sa nachádzajú tri pedále. A to pedál spojky, brzdy a akcelerátora (plynu).
Pedále
zdroj: shutterstock.com
Ak je vozidlo vybavené automatickou prevodovkou, tak na podlahe nájdeme iba pedál brzdy a pedál plynu.
Pedále
zdroj: shutterstock.com
Pedál spojky

Spojkový pedál sa nachádza vľavo a na jeho ovládanie používame výhradne ľavú nohu. Ovládame ho hornou časťou chodidla (bruškami prstov). Pri ovládaní pedálu spojky pätu neopierame o podlahu.

Spojka slúži na krátkodobé prerušenie prenosu hnacieho momentu motora na prevodovku a ďalej na kolesá. Používa sa pri rozjazde, radení prevodových stupňov a pri zastavení. Uvoľňovaním pedálu spojku zapíname, stláčaním spojku vypíname. Uvoľňovanie pedálu spojky musí byť pozvoľné najmä v poslednej tretine dráhy pohybu, keď dochádza k záberu. Plynulosť záberu dosahujeme zadržaním uvoľňovania pedálu spojky v momente záberu a citlivým zvýšením otáčok motora.
Pedále
Zapamätajme si, že stláčanie pedálu spojky musí byť rýchle a uvoľňovanie pomalšie, plynulé.

Počas jazdy ľavú nohu nenecháme opretú o pedál spojky.
Pedále
Brzdový pedál (pedál prevádzkovej brzdy)

Brzdový pedál sa nachádza v strede a ovláda sa pravou nohou. Pedál ovládame najširšou časťou chodidla (bruškami prstov).

Pomocou prevádzkovej brzdy znižujeme rýchlosť jazdy a zastavujeme.

Čím väčší tlak vyvinieme na brzdový pedál, tým je brzdenie účinnejšie. Nie vždy však treba brzdiť veľkou intenzitou. Ovládanie brzdového pedálu musí byť, okrem kritických situácií, plynulé a jemné. Pri zastavovaní vozidla nesmieme po podstatnom znížení rýchlosti jazdy zabudnúť zošliapnuť spolu s pedálom brzdy aj pedál spojky.
Pedále
Pedál akcelerátora (plynu)

Pedál akcelerátora sa nachádza vpravo a ovládame ho pravou nohou. Pedál ovládame špičkou nohy, pričom päta chodidla musí byť opretá o podlahu vozidla.

Plyn je regulátor rýchlosti vozidla. Dávkujeme ním množstvo zápalnej zmesi, a preto jeho obsluha musí byť citlivá. Zbytočným alebo nadmerným stláčaním plynového pedálu zvyšujeme spotrebu paliva.
Pedále
Pozornosť je potrebné venovať aj výberu vhodnej obuvi pre vedenie vozidla.
Na obrázkoch je nevhodná obuv.
Pedále
zdroj: shutterstock.com
Pedále
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah