Parkovacia brzda - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Parkovacia brzda
Parkovacia brzda slúži najmä na zaistenie stojaceho vozidla, a preto musí mať zaisťovaciu poistku. Parkovacia brzda sa používa aj ako pomocná brzda pri rozjazde do svahu. Pri poruche brzdového systému slúži ako núdzová brzda.

Pri zaisťovaní stojaceho vozidla proti pohybu je vhodné aby sme vozidlo mali zabrzdené prevádzkovou brzdou a pri ťahaní páky nahor nestláčali zaisťovaciu poistku.
Parkovacia brzda
Pri odbrzďovaní parkovacej brzdy je potrebné páku brzdy nadvihnúť a súčasne zatlačiť poistku. Po uvoľnení dáme páku úplne dolu. Zároveň, by nám mala zhasnúť aj kontrolka parkovacej brzdy.

Vždy pred jazdou sa presvedčme o uvoľnení parkovacej brzdy, nakoľko môže dôjsť k pribrzďovaniu kolies a následnej poruche zadných bŕzd vozidla.
Parkovacia brzda
Elektronická parkovacia brzda (EPB), nahrádza bežnú ručnú brzdu, konvenčná páka ručnej brzdy odpadá. Elektronická parkovacia brzda pracuje prostredníctvom elektromotorov s prevodovkou na zadných brzdách. Kontrolky v prístrojovom paneli a tlačidle signalizujú, či je parkovacia brzda aktivovaná.

Elektronická parkovacia brzda ponúka jednoduché ovládanie prostredníctvom veľkého tlačidla aj rôzne prídavné funkcie v oblasti komfortu a bezpečnosti. Vďaka dynamickému asistentovi rozbehu do kopca netreba parkovaciu brzdu vypnúť, stačí len pridať plyn a EPB sa odbrzdí automaticky.

Tiež môže slúžiť aj ako núdzová brzda. Na rozdiel od klasickej ručnej brzdy ju môžete bezpečne a bez straty kontroly nad vozidlom použiť aj pri vysokej rýchlosti. Pri takomto brzdení vozidlo drží smerovú stabilitu, spolupracuje so systémom ABS, jej účinok je asi 50 - 80 % prevádzkovej brzdy a po celý čas svietia zadné brzdové svetlá.
Parkovacia brzda
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah