Nastavenie spätných zrkadiel - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Nastavenie spätných zrkadiel
Spätné zrkadlá nám umožňujú sledovať situáciu za našim vozidlom a po stranách vozidla, preto ich správne nastavenie má význam pre bezpečnosť našej jazdy.

Vnútorné spätné zrkadlo si nastavte rukou tak aby ste videli priestor za svojim vozidlom. To znamená, že pri pohybe očí musíme vidieť v zrkadle celé naše zadné okno a to čo sa deje za ním. Pokiaľ musíme meniť aj polohu hlavy zrkadlo nemáme správne nastavené. Pri nastavovaní sa prsty dotýkajú okrajov zrkadla a nie sklenej plochy zrkadla. Pri jazde v noci je možné zrkadlo prepnúť do nočnej polohy. Vyvarujete sa tým oslneniu zo svetiel vozidiel idúcich za vami.
Nastavenie spätných zrkadiel
zdroj: shutterstock.com
Vonkajšie spätné zrkadlá nám umožňujú sledovať priestor po stranách vozidla. Väčšinou sa nastavujú z interiéru vozidla mechanicky alebo elektricky. Zrkadlo si nastavíme tak, aby bolo rovnobežne s vozovkou, čo nám umožní sledovať situáciu čo najďalej za vozidlom, a tak aby sme v ňom videli aj časť nášho vozidla. Zmenšíme tým takzvaný mŕtvy uhol. To je časť priestoru za našim vozidlom, kde v zrkadlách nič nevidíme.

Pozor na odhad vzdialenosti a veľkosti vozidiel prípadne predmetov, ktoré v zrkadlách vidíme. Zrkadlá sú často krát zaoblené, aby sme v nich videli čo najväčšiu plochu. To má však za následok zmenšovanie vozidiel a predmetov v nich.
Nastavenie spätných zrkadiel
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah