Cúvanie - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Cúvanie
Pri cúvaní vodič nesmie ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. Taktiež cúvanie nesmieme vykonávať na neprehľadných alebo inak nebezpečných miestach. Samozrejme nesmieme zabudnúť aj na to, že ak nemáme náležitý rozhľad, musíme cúvať pomocou náležite poučenej osoby.

Pri cúvaní sa s vozidlom pohybujeme smerom dozadu, je to podobné ako jazda dopredu. Pred samotným cúvaním je potrebné zaradiť spätný chod (spiatočku). Cúvanie sa snažíme vykonávať pomaly, spojku nepúšťame úplne do záberu, aby sme predišli neželanému rýchlemu rozbehnutiu vozidla. Pri cúvaní sa snažíme rýchlosť vozidla určovať pedálom spojky a nie pedálom plynu.
Cúvanie
Ak nám to výkon motora umožňuje, pri cúvaní plynový pedál vôbec nepoužívame, ak nie nastavíme si rozjazdové otáčky a s plynom už nebudeme viacej pracovať.

Počas celého cúvania sledujeme situáciu za vozidlom. Cúvanie môžeme vykonávať pomocou spätných zrkadiel, ale ak nám to vozidlo umožňuje (zasklené plochy vozidla a ich veľkosť), môžeme situáciu sledovať aj otáčaním sa dozadu a do strán.
Cúvanie
zdroj: shutterstock.com
Často krát sa stáva, že pri cúvaní natočíme volant opačne ako sme pôvodne zamýšľali. Treba si uvedomiť, že pre vozidlo je jedno či sa pohybuje smerom dopredu alebo dozadu. Vždy ak chceme natáčať doľava musíme aj volantom otáčať doľava a pri natáčaní doprava otáčame volantom doprava. Pokiaľ máme problém si uvedomovať strany pri cúvaní, treba si radšej zastaviť, poobzerať sa, porozmýšľať kam chceme aby nám šiel zadok vozidla, a potom natočiť a pokračovať v cúvaní. Bude nám to určite trvať kratšiu dobu ako sa naprávať jazdou smerom dopredu a cúvanie opakovať.
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah