Jazda s prívesom - TVV - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Jazda s prívesom
Pri jazde s prívesom si musíme uvedomiť, že sme jazdná súprava a tak napr. pri jazde s kopca musíme mať vždy zaradený rýchlostný stupeň.

Ťahanie prívesu za vaším vozidlom zvyšuje zaťaženie motora, pohonu vozidla a bŕzd vozidla. Ak je vaše vozidlo nové, pozrite si v návode na použitie odporúčania výrobcu ohľadom ťahania prívesu. Väčšina výrobcov neodporúča ťahanie na úplne novom vozidle.  

Samozrejme, ak chceme príves ťahať, musí byť naše vozidlo vybavené schváleným ťažným zariadením. Inak príves ťahať nemôžme.

Jazda s prívesom
zdroj: shutterstock.com
Pri zapojení prípojného vozidla vždy skontrolujeme či je spojenie pevné, a zaistíme ho poistkou.

Medzi naše vozidlo a príves je potrebné pripojiť bezpečnostnú reťaz alebo lanko. Je to z toho dôvodu, aby ťažná tyč prívesu v prípade odpojenia nespadla na zem, a aby sa prípojné vozidlo nepohybovalo po vozovke nekontrolovateľne. Bezpečnostnú reťaz alebo lanko nechávame primerane voľnú, aby sme mohli s vozidlom zatáčať. Na druhej strane ich však nesmieme ťahať po ceste.

Pred jazdou musíme ešte zabezpečiť aj osvetlenie prípojného vozidla, pomocou elektrickej zásuvky, do ktorej pripojíme elektrickú sústavu prípojného vozidla. Je samozrejmosťou aj skontrolovať osvetlenie prípojného vozidla.
Jazda s prívesom
zdroj: shutterstock.com
Ak prípojné vozidlo svojimi rozmermi po pripojení k ťažnému vozidlu neumožňuje vodičovi riadny výhľad z miesta vodiča vonkajšími spätnými zrkadlami, musí byť ťažné vozidlo vybavené doplnkovými spätnými zrkadlami s väčším vysunutím alebo iným zariadením, ktoré zabezpečí riadny výhľad.
Jazda s prívesom
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah