Karoséria vozidla - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Karoséria vozidla
Karoséria je časť vozidla, do ktorej nastupujú cestujúci, vkladá sa do nej batožina a upevňuje sa na ňu buďto nosný rám so strojovým podvozkom, alebo jednotlivé časti strojového podvozku priamo. V prípade, že sú časti strojového podvozku montované priamo na karosériu, hovorí sa o bezrámovej karosérii (samonosnej), čo je dnes bežný typ karosérii.

V súčasnosti sa vyrábajú vozidlá s celokovovou karosériou. Niektoré prvky ako sú nárazníky alebo aj blatníky sa vyrábajú s plastov. Objavujú sa už aj vozidlá s celohliníkovou karosériou, v motoršporte a pri výrobe športových vozidiel sa používajú karosérie z uhlíkových vlákien, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou a malou hmotnosťou.
Karoséria vozidla
zdroj: shutterstock.com
Pri projektovaní a výrobe karosérie sa kladie dôraz na bezpečnosť. Nejde len o bezpečnosť osôb prepravovaných v samotnom vozidle ale napr. aj o bezpečnosť chodcov. Samozrejme, že ďalšími požiadavkami sú pohodlie cestujúcich, tepelné a zvukové odizolovanie, ochrana pred vonkajšími vplyvmi.
Karoséria vozidla
zdroj: shutterstock.com
Podľa konštrukcie sa karosérie delia na:
- podvozkové - podvozok vozidla musí mať nosný rám, na ktorom je karoséria uložená
- polonosné - prenášajú časť zaťaženia, sú pevnejšie
- samonosné - prenášajú celé zaťaženie. Ďalej sa rozdeľujú na:
• rámové - so vstavaným rámom, ktorý je ich súčasťou
• škrupinové - sú tvorené priestorovou vystuženou konštrukciou, môžu prípadne obsahovať snímateľné panely
Karoséria vozidla
zdroj: shutterstock.com
Údržba karosérie spočíva v kontrole neporušenosti antikoróznych náterov a plechov a v ich prípadnej oprave. Po stránke opravárenskej, zvlášť pri deformácii po havárii vozidla je potrebné opravy zveriť odborným servisom. Ak je poškodený rám (skelet) karosérie, je nutná odborná oprava v servise, ktorý je vybavený kontrolnou stolicou na meranie, či sú úchytné a kontrolné body (otvory) v správnych súradniciach, to znamená či karoséria nie je pokrútená alebo skrížená.

Nesmieme však zabudnúť ani na čistotu karoséria. Vozidlo je potrebné  pravidelne umývať, hlavne v zhoršených klimatických podmienkach, ak ide o oblasti s veľkým znečistením vzduchu, po jazde v blate alebo v zimných mesiacoch. Pozornosť je nutné venovať aj spodnej časti karosérie, nakoľko nečistoty (napr. po chemickom ošetrovaní vozovky v zimných mesiacoch) môžu karosériu poškodzovať.
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah