Zásady bezpečnej jazdy - Úvod - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Zásady bezpečnej jazdy
Čo znamenajú zásady bezpečnej jazdy? Môžeme si pod tým predstaviť všetko, čo je potrebné dodržať, aby sa naša jazda s motorovým vozidlom v cestnej premávke stala bezpečnou a všetko čo nám pomôže vrátiť sa bezpečne, šťastne a bez ujmy na zdravý domov. Neznamená to, že musím byť super vodič a mať x skúseností. Je to kombinácia našich schopností, skúseností a vlastností nášho vozidla, pri ktorých sa sústredíme na dopravné situácie okolo nás, snažíme sa predvídať chovanie ostatných vodičov, nesnažíme sa vynucovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a k ostatným sa správame tolerantne a priateľsky.
Zásady bezpečnej jazdy
Bohužiaľ v cestnej premávke môžeme vidieť veľa prípadov, kedy vodiči motorových vozidiel priam zámerne tieto zásady porušujú. Často krát nedodržanie zásad bezpečnej jazdy vedie ku vzniku dopravných nehôd. Preto sa zdá nepochopiteľné riskovanie niektorých vodičov a ohrozovanie bezpečnosti nielen ich vlastnej, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zásady bezpečnej jazdy ovplyvňujú hlavne tri základné faktory
   • Vodič,
   • Vozidlo,
   • Prostredie.
Zásady bezpečnej jazdy
zdroj: shutterstock.com
Najdôležitejší je vodič, pretože jeho vplyv na bezpečnosť je rozhodujúci. Zároveň, je to niečo, čo dokáže každý z nás najviac ovplyvniť.
  
Samostatnou kapitolou sú zásady bezpečnej jazdy v sťažených podmienkach. Príčiny dopravných nehôd často krát súvisia s nedodržaním zásad bezpečnej jazdy. Medzi príčiny dopravných nehôd so smrteľnými následkami patria:
   • neprimeraná rýchlosť jazdy,
   • porušenie povinností vodiča,
   • nesprávny spôsob jazdy,
   • porušenie osobitných ustanovení o chodcoch,
   • nesprávne predchádzanie.
Zásady bezpečnej jazdy
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah