Zásady bezpečnej jazdy - Defenzívna jazda - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Defenzívna jazda
Defenzívnou jazdou sa rozumie bezpečný spôsob vedenia vozidla, ktorý umožňuje vodičovi nedostať sa do krízovej situácie, identifikovať a predvídať riziká pri premávke na cestách. Tento pojem však rozhodne nie je synonymom pre prehnane opatrnú jazdu, ale skôr pre pokojnú a predvídavú. Čím viac vodičov bude ochotných jazdiť defenzívne, tým menšie negatívne dôsledky bude mať stále hustejšia a komplikovanejšia premávka na každého.
Defenzívna jazda
zdroj: shutterstock.com
Hlavným cieľom defenzívnej jazdy je zníženie nehodovosti a pozitívna zmena návykov správania sa vodiča v premávke. Defenzívna jazda je spôsob vedenia motorového vozidla, ktorý umožňuje vodičovi zabrániť vzniku krízovej situácie a dopravnej nehody. Toto je možné dosiahnuť len zmenou návykov vodičov. Dôležité je aj priateľské chovanie medzi vodičmi a určitá kolegialita. Nie za každú cenu trvať na svojich právach podľa pravidiel, preto že aj mierny ústupok môže výrazne pomôcť iným.
Defenzívna jazda
zdroj: shutterstock.com
Zásady defenzívnej jazdy
Všetko začína tebou.

Niekedy to na ceste vyzerá ako v džungli. Väčšina vodičov často vytvára na ceste nebezpečné prostredie plné agresívnych manévrov bez ohľadu na ostatných vodičov a ich vozidlá. To sú tie momenty keď sa stávajú na cestách nehody. Môžeš to byť práve ty, kto prinesie zmenu. Defenzívna jazda obsahuje viacero možností ako sa správať na ceste, keď práve vedieš vozidlo.

V nasledujúcich riadkoch si priblížime ako vyčnievať z davu oproti ostatným vodičom.
Defenzívna jazda
1.Plánuj dopredu
Predtým ako vôbec vyrazíte na cestu vopred si skontrolujte poveternostné podmienky a ak napríklad viete, že povrch vozovky bude mokrý poprípade namrznutý naplánujte si cestu tak, aby ste vyrazili v dostatočnom časovom predstihu, ak chcete prísť včas a zbytočne nejazdili rýchlo. Pri prejazde zákrutami dávajte obzvlášť pozor. Pamätajte na zásadu do zákruty a pri jej prejazde sa jazdí pomaly a opatrne na nižšom prevodovom stupni. V zákrute plyn nepridávame a takisto prudko nebrzdíme, mohli by sme dostať šmyk.
Defenzívna jazda
2.Vždy sledujte svoje okolie
"To auto sa tam zrazu zjavilo!" Už ste počuli od niekoho kto zažil dopravnú nehodu tieto slová? Opakujú sa totiž dosť často. Je takmer nemožné vidieť všetko to čo sa deje okolo nás počas jazdy. Preto je veľmi dôležité neustále kontrolovať spätné zrkadlá, sledovať situáciu v križovatke ešte pred jej prejazdom a takisto počas prejazdu. Dbajte na to aby ste križovatkou prechádzali svižne a nie bezdôvodne pomaly. Vaším cieľom je naučiť sa čo najlepšie predvídať, čo sa udeje na ceste a kde sa budú vozidlá za pár sekúnd nachádzať.
Defenzívna jazda
3.Včas brzdite
Vždy dodržujte bezpečnú vzdialenosť za vozidlom, za ktorým jazdíte aby ste mali čas reagovať a čas dobrzdiť. Je dobré keď sledujete situáciu, ktorá sa odohráva ešte pred vozidlom pred vami. Ak pozorujete, že sa blíži situácia, ktorá bude vyžadovať zníženie rýchlosti v jazde, prípadne úplné zastavenie vozidla, začnite spomaľovať skôr aby ste mali dostatočný čas na spomalenie prípadne zastavenie. Obzvlášť opatrne s brzdením počas zlých poveternostných podmienok. Takisto počas vášho spomaľovania sa Vám rozsvietia brzdové svetlá a vodiči, ktorí jazdia za vami vedia, že spomaľujete poprípade budete zastavovať. Dávate im možnosť včas za vami zabrzdiť. Nikdy nebrzdite na poslednú chvíľu, ľahko dôjde k nehode.
Defenzívna jazda
zdroj: shutterstock.com
4. Nebuďte agresívny za volantom
Nenechajte sa strhnúť agresívnym štýlom jazdy niektorých vodičov. Často sa stáva, že sa vodič nechá strhnúť davom. Keď iný jazdia rýchlo a nebezpečne tak môžem aj ja. V poslednej dobe sa objavuje medzi vodičmi pojem "road rage". Znamená to, že si chcú "vybavovať účty" s iným vodičom priamo na ceste. Niekedy to prerastie od hanlivých gest, nadávok, strkaní a do fyzických konfliktov. Našu jazdu ovplyvňuje do veľkej miery aj to v akom sme práve psychickom rozpoložení. Ak sme roztržitý a nepokojný naša jazda nebude vyzerať vôbec pokojne a bezpečne. Práve naopak na ceste budeme agresívny, neohľaduplný a budeme riskovať za každú cenu. Situácie v cestnej premávke treba riešiť v pokoji a s chladnou hlavou.
Defenzívna jazda
zdroj: shutterstock.com
5.Nenechajte sa vyrušovať
Byť defenzívnym vodičom neznamená len včas reagovať. Je to tiež vaša proaktivita. Jedným z najlepších spôsobov ako sa vyhnúť nehode je úplné obmedzenie všetkého, čo odvracia našu pozornosť. Najčastejšou príčinou nehôd býva nepozornosť vodiča. Namiesto sledovania situácie v premávke vodič sleduje svoj mobilný telefón, píše správy, telefonuje, počúva hlasnú hudbu atď. Toto všetko vodiča počas jazdy rozptyľuje a odvádza jeho pozornosť. Ak chceš byť defenzívnym šoférom, vždy dávaj pozor nielen na seba ale aj na ostatných. Chráň seba aj ostatných, rozmýšľaj dopredu a hlavne predvídaj čo sa môže stať. Vyhneš sa nehode skôr ako k nej dôjde. Dávať pozor aj na ostaných sa vyplatí, keď vieš, že aj iný majú problém s pozornosťou a nevenujú sa jazde. Niekedy musíš doslova rozmýšľať aj za iných.
Defenzívna jazda
Päť nebezpečných zlozvykov, ktoré najčastejšie vedú ku kolíziám. Pochopením týchto dopravných priestupkov sa môžete naučiť vyhýbať zbytočným nehodám. Takisto Vám môžu pomôcť nadobudnúť zásady bezpečnej jazdy a techniky predchádzania nehodám.

 
1. Nesprávna rýchlosť.
Dajte pozor na obmedzenia rýchlosti a poveternostné podmienky. Aj keď dodržujete  rýchlostný limit, možno budete musieť spomaliť, aby ste mohli bezpečne jazdiť na mokrej alebo zľadovatej ceste.

2. Nedanie prednosti v jazde.
Aby ste stíhali sledovať všetky dopravné signály a značky, jazdite primeranou rýchlosťou, aby ste mali čas na reakciu. Ak máte dať prednosť v jazde, tak sa ešte pred vjazdom do križovatky ubezpečte, že ňou môžete bezpečne prejsť.
Defenzívna jazda
3. Nepredvídateľnosť.
Vždy používajte smerové svietidlá a informujte ostatných vodičov, chodcov a cyklistov o tom, kam idete. Nezabúdajte, že znamenie o zmene smeru jazdy sa dáva včas a v dostatočnej miere.

4. Nesprávne predchádzanie.
Pri predchádzaní nezabudnite používať znamenie o zmene smeru jazdy a skontrolovať spätné zrkadlá a tzv. slepé miesta. Mali by ste byť schopní predísť vozidlo alebo vozidlá bez toho, aby ste sa príliš priblížili k vozidlu pred vami alebo prekročili rýchlostný limit. Ak to nie je možné, tak jazdný úkon nerobte.

5. Bezpečná vzdialenosť.
Doprajte si najmenej tri až štyri sekundy vzdialenosti medzi vašim vlastným vozidlom a vozidlom vpredu. Ak sa na Vás niekto tlačí zozadu nezrýchľujte, udržujte svoju rýchlosť a dajte sa čo najviac vpravo. Ak chce tak Vás predíde. Robte to iba na takých miestach kde je to bezpečné.

(zdroj: www.geico.com)
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah