Zásady bezpečnej jazdy - Šmyk - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Šmyk
V prípade šmyku je nutné, aby si vedel vodič uvedomiť, že na každé vozidlo počas jazdy pôsobí:
      • hnacia sila,
      • ťažisko,
      • odstredivá sila.

Z toho dôvodu je potrebné, aby vodič, ktorý sa chystá ovládať nejaké vozidlo, poznal jeho usporiadanie (kde je ťažisko, či má predný alebo zadný náhon a pod.) a podľa toho prispôsobil rýchlosť jazdy a prejazdu zákrutou.
Čo je to šmyk? Šmyk nastáva, keď vaše kolesá (pneumatiky) stratia priľnavosť k povrchu za vzniku rozdielu rýchlosti medzi obvodom kolesa a povrchom – trenie, namiesto odvaľovania. Tiež je to strata smerového vedenia vozidla alebo brzdného účinku z dôvodu zlyhania adhézie na klzkom povrchu.

Šmyk vyvolávajú hlavne nesprávne vodičské návyky, chybné vyhodnotenie podmienok na vozovke, zlý technický stav vozidla alebo pneumatík, nedostatočné vedomosti a zručnosti pri ovládaní vozidla. Šmyk môžeme len vyvolať a to úmyselne alebo, tak že nás prekvapí. Šmyk nedostanete, preto že vám ho nikto nepošle a nedoručí vám ho ani kuriér. Možno vás prekvapí, ale to iba preto, že ste na niečo zabudli, niečo podcenili, niečo si nevšimli alebo neuvedomili a možno ste len chceli byť „frajer“.
Šmyk
Vozidlá sa stále vyrábajú čím viac dokonalejšie a sú „nabúchané“ rôznymi elektronickými pomocníkmi a asistentmi. Ich jazdné vlastnosti sú čím viac lepšie. Hranice šmýkania sa posúvajú ďalej, určite je obrovský rozdiel v ovládaní vozidla vyrobeného pred 20 rokmi a súčasného, ale o to strata kontroly nad vozidlom a situáciou prichádza rýchlejšie a a času na reakciu máme menej.

Poznáme dva typy šmykov. Šmyk nedotáčavý – keď sa šmýka predná náprava, a šmyk pretáčavý – šmyk zadnej nápravy. Šmyk je potrebné zachytiť a zvládnuť v počiatočnom štádiu, aby neprerástol do šmyku všetkých kolies. To však už vozidlo ide do „hodín“.
Šmyk
Väčšinou sa stretneme z názorom, že vozidlá s predným pohonom môžu dostať iba nedotáčavý šmyk a vozidlá so zadným pohonom pretáčavý šmyk. Tiež, že vozidlá s pohonom všetkých kolies sú menej náchylné na šmyk. Nie je to pravda. Ktorékoľvek vozidlo môže mať šmyk nedotáčavý alebo pretáčavý. Záleží len na okolnostiach, podmienkach a na tom čo urobil vodič. Vozidlá s pohonom všetkých kolies majú len výhodu v lepšej trakcii, preto že točivý moment motora sa prenáša na štyri a nie na dve kolesá. Neznamená to, že šmyk je pri nich vylúčený.
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah