Zásady bezpečnej jazdy - Vyhýbanie - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Vyhýbanie
Bežný vyhýbací manéver problémom nie je. Keď sa stretneme s protiidúcim vozidlom v zúženom mieste, stačí spomaliť vyhnúť sa na kraj a vzájomne sa minúť. Vyhýbanie s protiidúcim vozidlom treba riešiť včas, hlavne sledovaním situácie pred sebou, ak oproti ide väčšie vozidlo. Ak je protiidúce vozidlo užšie ako priestor prejazdu čo ostáva pre vaše vozidlo jedná sa v celku o bezpečný prejazd. Ak je protiidúce vozidlo širšie ako je vaša trajektória pohybu, hľadám si miesto pre bezpečné zastavenie vozidla.
Pri vyhýbaní POZOR na krajnicu, nemusí byť spevnená hlavne na cestách nižšej kategórie.

Iná situácia nastáva, keď nám jazdnú dráhu skríži nie čo neočakávané. Chodec ktorý vstúpi náhle do vozovky, cyklista ktorý nečakane odbočí bez znamenia, vozidlo, ktoré náhle vojde do jazdnej dráhy a podobne. Ako pri tom postupovať?
Vyhýbanie
zdroj: shutterstock.com
Taká situáciu je náročná po psychickej stránke ako aj po stránke zručností vodiča. Pokiaľ budeme konať zbrklo a prudko, môže situácia skončiť nekontrolovateľným šmykom alebo nehodou.

Ako prvé musíme začať brzdiť maximálnou silou a využiť na to maximálny možný priestor. Včas pred prekážkou uvoľníme brzdový pedál, rýchlim ale citlivým pohybom volantu sa prekážke vyhneme a následne sa vrátime do svojho jazdného pruhu. Uvedomte si, že stále sa ale môžete pohybovať na hranici šmyku.

Prečo na dve etapy? Pneumatiky prenášajú do vozovky určité sily. Pri ich prekročení sa dostávate do šmyku. Vplyvom konštrukcie a fyzikálnych zákonov pneumatiky pracujú správne len keď brzdia alebo len zatáčajú. Pokiaľ chceme od pneumatík aby aj brzdili ale aj zatáčali pri extrémnom zaťažení, pneumatiky odvedú horší výkon.
Vyhýbanie
Výhodou pre nás pri takýchto manévroch môže byť systém ESC, ktorý dokáže vozidlo stabilizovať. Pozor však, ani tento systém nie je všemocný. Existujú prípady, kedy ani elektronický systém neporazí fyziku.
Vyhýbanie
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah