Zásady bezpečnej jazdy - Jazda v kolóne - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Jazda v kolóne
Zvyšujúca motorizácia so slabou cestnou infraštruktúrou so sebou prinášajú aj negatívne vplyvy, ako je častý výskyt kolón. Kolóny môžu vznikať aj pri údržbe a oprave ciest alebo sú dôsledkom dopravných nehôd. Jazda v kolóne je pomalá a predlžuje čas strávený za volantom, v dôsledku čoho sa zvyšuje únava a nervozita. Preto ak sa chceme kolóne vyhnúť zvoľme alternatívne trasy, možno iný druh dopravy, alebo vyrazíme na cestu skôr alebo neskôr.
Jazda v kolóne
zdroj: shutterstock.com
Ak už sa však do kolóny dostaneme je potrebné sa prispôsobiť pohybu ostatných vozidiel. Mali by sme si udržiavať bezpečnú vzdialenosť, aby sme stihli včas zastaviť ak vozidlo pred vami náhle zastaví alebo zníži rýchlosť jazdy. Pri dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti v kolóne si treba uvedomiť, akou rýchlosťou sa pohybujem a koľko metrov prejdem za 1s a z čoho sa skladá dráha na zastavenie.
 
Pri jazde v kolónach to nepreháňajte s plynom, ani s brzdami. Jazdite plynulo a snažte sa brzdiť motorom. Sledujme premávky za sebou a okolo vozidla. Napríklad vodiči motocyklov sa môžu správať nepredvídateľné a často krát sa snažia dostať dopredu aj jazdou po krajnici.
Jazda v kolóne
zdroj: shutterstock.com
V kolóne nemá zmysel ani predchádzanie. V podstate nezískate takmer nič, vytavíte seba a ostatných zbytočnému riziku, a navyše po zaradení sa do kolóny sa zmenšujú vzdialenosti a kolóna sa zbytočne spomaľuje a môže dôjsť až k jej úplnému zataveniu.

Nezabúdame pri jazde v kolóne na ceste s dvoma a lebo viacerými jazdnými pruhmi  ani na správne obchádzanie prekážok (zipsová jazda) a pri zastavení kolóny na správne vytvorenie záchranárskej uličky.
Jazda v kolóne
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah