Zásady bezpečnej jazdy - Jazda v hmle - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Jazda v hmle
Pri jazde v hmle musíme počítať zo zhoršenými podmienkami. Jazda v hustej hmle s minimálnou viditeľnosťou je skôr jazda na náhodu a preto si radšej položte otázku „Je nutné aby som na cestu vychádzal?“.  

Ako sa správať ak nás hmla zaskočila na ceste alebo už na tú cestu musím isť?

Pri jazde v hmle je dôležité osvetlenie vozidla. Pred jazdou preto skontrolujte ich funkčnosť a čistotu. Riaďme sa zásadou, že nie len vidieť, ale byť aj videný. Hmla začína v určitej výške nad vozovkou. Ak máte hmlové svetlomety, tak pri ich použití hmlu podsvietite a uvidíte ďalej pred vozidlo. Pri svetlách stretávacích máte pred sebou bielu stenu, ale zachovanú akú takú viditeľnosť. Vyvarujte sa použitia diaľkových svetlometov, pretože hmla sa zmení len na biele mlieko a nič neuvidíte.

Jazda v hmle
zdroj: shutterstock.com
Pri jazde hustou hmlou nevidíte okolie a teda máte obmedzené vnímanie svojej rýchlosti. Sledujte preto rýchlomer, aby sa vám nestalo, že pôjdete rýchlejšie, ako by ste čakali.

Hmla úplne skresľuje odhad všetkých hodnôt. V hustej hmle sa všetko vynorí náhle a na poslednú chvíľu.

V hmle často viac počujete, ako vidíte. Preto si napríklad pri prejazde križovatkou v hustej hmle radšej stiahnite okienko a počúvajte zvuky zvonka.

Pri jazde dodržujte bezpečný odstup a nenechajte sa zlákať jazdou  v čo najkratšej vzdialenosti od auta pred vami, pretože to pomáha pri orientácii, ale zároveň hrozí zrážka, ak auto pred vami začne nečakane brzdiť.
Jazda v hmle
zdroj: shutterstock.com
Hmlové svetlomety a svietidlá by sme mali používať správne. Neznamená to že už pri prvých náznakoch hmly je nutné ich rozsvietiť. V skutočnosti to môže veľmi rušiť vodičov vozidiel, ktorý vás míňajú alebo jazdia za vami. Nerozsvecujte hmlovky, kým viditeľnosť neklesne pod 100 m. Tak tiež hmlovky nepoužívajte pri jazde v kolóne pokiaľ nie ste prvé alebo posledné vozidlo.
Jazda v hmle
zdroj: shutterstock.com
Ak sa vám počas jazdy v hmle stane, že dobehnete vozidlo, ktorého rýchlosť sa vám zdá pomalá, dobre zvážte či ho budete predchádzať. V hmle do poslednej chvíle nevidíte prichádzajúce protiidúce vozidlá. Keď sa vám ho aj napriek tomu podarí predísť, zrazu zistíte, že nemáte dostatočný rozhľad a budete nútený aj tak spomaliť.

V hmle treba jazdiť čo najpomalšie a najopatrnejšie, sledujte stredovú deliacu čiaru, pretože pri jazde tesne pri krajnici by sme mohli prehliadnuť chodca, cyklistu alebo zle označenú prekážku.
Jazda v hmle
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah