Zásady bezpečnej jazdy - Jazda v zime - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Jazda v zime
Jazda v zimných podmienkach vyžaduje skúsenosti, veľkú mieru opatrnosti a predvídavosti. Zmysel pre jemné ovládanie vozidla, pretože každá chyba v technike jazdy môže mať vplyv na stabilitu vozidla, ktorá môže viesť až do šmyku. Koeficient šmykového trenie pneumatík v zimnom období môže klesnúť na 10 % v porovnaní so suchou vozovkou v lete.

V zimných mesiacoch sa môžeme stretnúť aj s extrémnymi výkyvmi podmienok. Vozovka môže byť suchá ale môže sa na nej nachádzať aj ľad s vrstvou vody (najklzkejší povrch). Môže svietiť slnko, pršať, byť hmla, snežiť. Aj keď je v zime pekné počasie a cesty sú zjazdné bez problémov, pozor na úseky, v ktorých môže byť situácia úplne iná. Mosty, cesty, kde slnko nepreniklo cez stromy, v bezprostrednej blízkosti poľa, odkiaľ môže byť naviaty sneh, to sú najčastejšie miesta, kde vás môžu prekvapiť snehové jazyky alebo namrznutá vozovka.
Jazda v zime
zdroj: shutterstock.com
Na zimu je preto dobré pripraviť sa vopred, ako ostať zaskočený.

Základom je prezutie vášho vozidla na zimné pneumatiky. Ak klesne teplota pod 7 ° C, strácajú letné pneumatiky potrebnú pružnosť a tým dochádza k predĺženiu brzdnej dráhy, zníženiu priľnavosti a tým k zhoršeniu bezpečnosti. Zimné pneumatiky si pri teplotách pod 7°C lepšie poradia aj s obyčajnou mokrou cestou.

V zime je vhodné so sebou voziť niekoľko užitočných vecí - metličku a škrabku na sklo, náhradnú kvapalinu do ostrekovačov, malú lopatu, štartovacie káble, do horských oblastí zimné reťaze (niekedy ako by ste ich našli aj v meste pri snehovej kalamite). Tiež sa hodí teplé oblečenie pre všetkých členov posádky, ak by sme čakali v kolóne, auto rýchlo vychladne.
Jazda v zime
zdroj: shutterstock.com
Zásady pre jazdu v zime
Zbavte vaše vozidlo ľadu a snehu
Skôr ako vyrazíte na zasnežené cesty mali by ste vozidlo dôkladne vyčistiť (prikazuje to aj zákon). Sneh nachádzajúci sa na streche môže pri spomalení skĺznuť na čelné sklo, čím vám sťaží výhľad. Nepríjemný je aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky, na ktorých môže sneh padať. Od ľadu a snehu treba očistiť aj osvetlenie vozidla, za zníženej viditeľnosti budete viditeľný pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Nezabudnite na evidenčné číslo vozidla.
Jazda v zime
Pred dlhšou jazdou
Natankujte si plnú nádrž. Majte plne nabitý telefón. Nezabudnite na vodu a niečo na zahryznutie. Pribaľte si štartovacie káble. Prečo? Napríklad môže sa stať, že ostanete stáť v kolóne a nebudete musieť sledovať stav paliva a mrznúť v chladnom vozidle.

Oblečenie
Počas jazdy by ste nemali mať na sebe zimné oblečenie. Hrubá zimná bunda bude obmedzovať váš pohyb a sťažovať ovládanie vozidla. Radšej si pomocou kúrenia vytvorte vo vozidle príjemné prostredie.
Jazda v zime
zdroj: shutterstock.com
Bezpečná vzdialenosť
Bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami treba pri jazde na snehu alebo ľade dodržiavať poctivejšie. Mali by sme zmeniť aj štýl jazdy. Hlavne pri jazde v kolóne spomaľujte alebo zastavujte v čas, aby ste mali dostatok priestoru pred sebou, ale aj aby ste včas upozornili na vaše úmysly vodičov za vami. Počítajte aj so skutočnosťou, že vaše vozidlo môže mať na zľadovatenej vozovke 10x dlhšiu brzdnú dráhu oproti suchej vozovke.
Jazda v zime
zdroj: shutterstock.com
Všetko by sme mali robiť jemne a plynulo.
Ide hlavne o ovládanie brzdového pedálu, plynového pedála a volantu.
Brzdový pedál by sme mali používať čo najmenej, a keď ho už použiť musíme malo by to byť jemne a plynulo. Prudké použitie brzdy môže viesť ku šmyku vozidla. Pri brzdení by sme mali mať kolesá rovno, je tak menšia pravdepodobnosť straty priľnavosti. V súčasnosti majú vozidlá vo výbave rôzne systémy ako ABS, ESC, kontrolu trakcie, pohon všetkých kolies a pod. Zákony fyziky však stále platia, a pokiaľ ich prekonáte nepomôže vám ani najlepšia výbava vášho vozidla. Dôležité je prispôsobiť rýchlosť jazdy aktuálnym podmienkam a hlavne predvídať situáciu.
Jazda v zime
zdroj: shutterstock.com
Spomaľujte včas hlavne pred križovatkami. Pred križovatkami sa môžu nachádzať šmykľavejšie miesta oproti iným častiam vozovky z dôvodu neustáleho brzdenia.
Plynový pedál ovládajme zľahka. Prudké pridanie môže viesť ku strate trakcie a k následnému šmyku vozidla. Častou chybou pri strate trakcie je zošliapnutie plynového pedálu. Ak sa kolesá už pretáčajú budú sa pretáčať ešte viac. Pri pretáčajúcich sa kolesách je potrebné plynový pedál ubrať, počkať kým sa kolesá nezačnú prirodzene odvaľovať a až potom môžeme opätovne zľahka pridávať plyn. Pozor však aj na prudké ubratie plynového pedálu, ktoré môže viesť k prudkej zmene točivého momentu na kolesách a následne k strete priľnavosti a šmyku.
Pri práci z volantom sa musíme vyvarovať prudších pohybov, pretože pri jazde po snehu a ľade môže pri nich dôjsť ku strate priľnavosti, ktorá môže viesť až do šmyku vozidla.
Sledujte okolie
Pri jazde na snehu a ľade si treba troch viac všímať čo sa okolo nás deje a tiež aj ostatných vodičov. Ktokoľvek môže urobiť chybu. Pokiaľ v spätnom zrkadle vidíte, že vozidlo za vami jazdí príliš blízko (nedodržuje bezpečnú vzdialenosť), radšej ho nechajte nech vás predíde. Budete mať istotu že pri brzdení do vás nenarazí. Tiež je zbytočné predchádzať vozidlá zimnej údržby. Pri čistení vozovky od snehu sa sneh odhadzuje do strany, víri sa a zhoršuje sa tým viditeľnosť. Radlica je širšia, ako samotné cestárske vozidlo. Za takýchto podmienok je predchádzanie nebezpečné, na viac na neodhrnutom snehu aj tak nebudete mať možnosť ísť rýchlejšie.
Jazda v zime
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah