Zásady bezpečnej jazdy - Bočný vietor - Učebnica pre autoškoly

aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
aaautoskola.sk
aaautoskola.sk
Učebnica pre autoškoly
Prejsť na obsah
Bočný vietor
Bočný vietor môže vodiča nepríjemne zaskočiť, nakoľko môže prísť náhle a bez varovania.
Bočný vietor môžeme očakávať pri vchádzaní na nechránené úseky cesty, napríklad pri výjazde z lesa, z údolia, z tunela, zo zastavanej oblasti, na mostoch, pri predchádzaní rozmernejších vozidiel vyššou rýchlosťou a všade tam, kde vychádzame na otvorené plochy ako sú polia alebo lesné prieseky.
Pri silnom vetre pôsobí na bok vozidla silou ktorá ho môže vychýliť do strany a sfúknuť do priekopy alebo do protismeru. Čím rýchlejšie jazdíme, tým je vozidlo náchylnejšie na pôsobenie bočného vetra. Účinky bočného vetra sa najviac prejavujú pri vozidlách ktoré majú veľkú bočnú plochu, ako sú nákladné vozidlá a dodávky. Pozor však na to, že bočný vietor sa dokáže pohrať aj s osobným vozidlom. Vzduchový výr alebo náraz vzduchu môže nastať aj pri míňaní alebo predchádzaní vozidiel, hlavne s väčšími vozidlami ako sú autobusy a nákladné vozidlá a môže mať vplyv na stabilitu vozidla.
Bočný vietor
zdroj: shutterstock.com
Vodič môže znížiť účinok bočného vetra predvídaním a znížením rýchlosti jazdy. Ak už došlo k vybočeniu vozidla, je potrebné natočiť mierne volant proti smeru bočného vetra. Volant je potrebné držať oboma rukami a vyvarovať sa prudkých pohybov.
Bočný vietor
zdroj: shutterstock.com
Späť
Ďalej
Všetky práva vyhradené.
© 2012 - 2020 Ivan Mataj.
Vytvorené programom WebSite X5.

Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
aaautoskola.sk
Návrat na obsah