Oboznámenie s vozidlom - Učebnica pre autoškoly

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Oboznámenie s vozidlom

Pokiaľ chceme naše vozidlo ovládať dokonalo, je nutné sa najprv s vozidlom oboznámiť. Mali by sme si overiť, kde sa v našom vozidle čo nachádza, ako je usporiadané a ako sa ovláda. Potom sa nám pri jazde nemôže stať, že nás niečo zaskočí a nebudeme schopný správne reagovať.

Čo by som si mal overiť?

  • Ako a čím otvorím vozidlo.
  • Kde mám motor a ako sa k nemu dostanem.
  • Kde mám batožinový priestor a ako ho otvorím.

V súčasnosti sa motorový priestor nachádza takmer u všetkých vozidiel v prednej časti vozidla. Motorový priestor otvárame pomocou tiahla, ktoré je zväčša umiestnené vľavo pri dverách vodiča pod prístrojovou doskou.


Batožinový priestor môže byť zabezpečený zámkom a pri jeho otváraní musíme použiť kľúč vozidla. Môže byť otváraný aj pomocou tiahla alebo tlačidla umiestneného vo vozidle, ale môže byť aj súčasťou centrálneho zamykania vozidla.


Samozrejme pred jazdou by sme si mali skontrolovať aj povinnú výbavu a a jej umiestnenie vo vozidle.


Dobrou pomôckou pri oboznamovaní s vozidlom je návod na obsluhu konkrétneho vozidla. Taktiež zákon nám prikazuje vozidlo používať iba v súlade s návodom na obsluhu.

Všetky práva vyhradené. © 2012 - 2020 Ivan Mataj. Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
Vytvorené programom WebSite X5.

Fotografie označené "zdroj: shutterstock.com" sú použité na základe licencie od Shutterstock.com. Sú chránené autorským zákonom.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky