Ovládače osvetlenia - Učebnica pre autoškoly

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Ukazovatele a ovládače - Ovládače osvetlenia
Ovládanie osvetlenia môže byť rôzne.

Otočný spínač. Môže byť umiestnený na prístrojovej doske, ale môže byť aj súčasťou ľavého prepínača za volantom (páčka). Má nasledovné polohy:
Vonkajšie osvetlenie vozidla je vypnuté
Zapnutie svetiel obrysových
Zapnutie svetiel stretávacích
Zapnutie zadných svetiel do hmly
Zapnutie predných svetlometov do hmly
Automatické rozsvietenie vonkajších svetiel, podľa intenzity vonkajšieho svetla.

zdroj: shutterstock.com
Ľavý prepínač za volantom má funkcie:

Prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel (odtlačením páčkového spínača od seba alebo pritlačením k sebe).

Zapínanie svetelného výstražného znamenia (pritiahnutím páčky spínača k sebe).

Rozsvietenie parkovacích svetiel , (zapnutie svetiel obrysových a zapnutím ľavého alebo pravého smerového svetla, podľa toho na ktorej strane chceme svetlá parkovacie rozsvietiť).

Nastavenie sklonu svetlometov

Nastavenie sklonu svetlometov slúži na nastavenie svetlometov podľa zaťaženia vozidla. Záleží to od počtu osôb sediacich vo vozidle a zaťaženia batožinového priestoru vozidla. Pri väčšej záťaži klesá zadná časť vozidla a pritom sa mení uhol svietenia predných svetiel, čím dochádza k oslňovaniu protiidúcich vozidiel. Uvedeným nastavovaním uvádzame svetlá do pôvodného nastavenia.

Spínač smerových svetiel

Spínač smerových svetiel sa nachádza vľavo pod volantom (ľavá páčka). Ovládame ho pohybom smerom nahor a nadol. Smerom nahor sú smerové svetlá vpravo (je to aj v smere otáčania volantom) a nadol to je smerové svetlo vľavo.

Po zapnutí smerového svetla ho ponecháme zapnuté až do skončenia jazdného úkonu. Smerovku, ak sa nevypne sama, vypíname až keď máme volant zrovnaný do priameho smeru.

Všetky práva vyhradené. © 2012 - 2020 Ivan Mataj. Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
Vytvorené programom WebSite X5.

Fotografie označené "zdroj: shutterstock.com" sú použité na základe licencie od Shutterstock.com. Sú chránené autorským zákonom.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky