Pripútanie sa bezpečnostným pásom - Učebnica pre autoškoly

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Základné postupy pri vedení vozidla - Pripútanie sa bezpečnostným pásom

To že povinnosť pripútať sa bezpečnostným pásom vyplýva z ustanovení zákona je jasné snáď každému. Treba si však uvedomiť že pripútanie sa je dôležité hlavne pre vlastnú bezpečnosť.

Naviac, dnešné vozidlá sú vybavené ďalšími prvkami aktívnej bezpečnosti, a to Airbagom. Airbag dopĺňa a zvyšuje ochranu pri čelnom náraze, ktorú nám poskytujú bezpečnostné pásy. V prípade nehody sú osoby, ktoré nemajú riadne zapnutý bezpečnostný pás, vystavené omnoho väčšiemu riziku zranenia. Pozor, nielen vplyvom nehody ale aj nafúknutého airbagu.

Dnešné vozidlá sú vybavené samonavíjacími bezpečnostnými pásmi. Častokrát sa domnievame, že stačí nastaviť výšku pásu, potiahnuť a zapnúť sa.


Mali by sme si však všimnúť kade nám ide panvová časť bezpečnostného pásu. Musí prechádzať krížom cez panvu a nie cez pás nášho tela.


Ramenný popruh musí byť ďalej od tváre a krku, ale nesmie nám padať z pleca. Je preto vhodné nastavenie horného ukotvenia bezpečnostného pásu. Taktiež by sme si ho nikdy nemali dávať popod ruku.


Bezpečnostné pásy by nemali byť pretočené, a mali by sme ich mať napnuté čo najviac, nie však až tak aby nám spôsobovali nepohodlnosť. Voľný pás nám vždy poskytuje menšiu ochranu.

Nezabudnite si skontrolovať, či v oblečení, kade prechádza bezpečnostný pás, nemáte tvrdé predmety alebo okuliare. Môžu vás zraniť.


Povinnosť pripútať sa platí aj pre dojčatá a malé deti. Pre ne sa používajú detské sedačky príslušnej kategórie.

zdroj: shutterstock.com
Všetky práva vyhradené. © 2012 - 2020 Ivan Mataj. Kopírovanie stránky alebo jej súčastí bez predošlého súhlasu je zakázané.
Vytvorené programom WebSite X5.

Fotografie označené "zdroj: shutterstock.com" sú použité na základe licencie od Shutterstock.com. Sú chránené autorským zákonom.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky